top of page
Anchor 1

NSRMTA Scholarship Competition 2018 Winners

NSRMTA Scholarship Competition Programme Winners 2018

 

Preliminary Class Winner: Alyssa Huang – violin
  • Honourable Mention - Max LindenSmith

Junior Class Winner: Alex Yang – violin
  • Honourable Mention - Xinghao Li

Intermediate Class Winner: Alex Yang – piano
  • Honourable Mentions - Keira Lee, Natalia Comeau & Sherry Chen

Senior Class Winner: Rhian Merritt – soprano
  • Honourable Mentions - Jessica Lee & Jacob Lee

Advanced Class Winner: Andrew Son – piano
  • Honourable Mention - Natalie Mitchell

Anchor 2

NSRMTA Scholarship Competition 2019 Winners

NSRMTA Scholarship Competition  Programme Winners 2019

 

Preliminary Class Winner: Jesstine Suewirotjanakun - piano student of Betty Ro
  • Honourable Mention:

  • Jia Kim, piano student of Betty Ro

  • Angus Sircom-Brown, piano student of Marilyn Manzer

  • Kerry Chen, piano student of Jennifer King

  • Lorena Yang, piano student of Betty Ro

 
Junior Class Winner: Max LindenSmith - piano student of Patricia Bryson
  • Honourable Mention: Xinghao Li – violin student of Myonghae Yoon

 
Intermediate Class Winner: Natalia Comeau - piano student of Betty Ro
  • Honourable Mentions: Jenny Chen - piano student of Lynn Stodola

 
Senior Class Winner: Alex Yang - piano student of Lynn Stodola
 
Advanced Class Winner: Devin Huang - piano student of Lynn Stodola
  • Honourable Mentions: Vlad Christian Chiriac - piano student of Betty Ro

Anchor 3

NSRMTA Scholarship Competition 2021 Winners

NSRMTA Scholarship Competition  Programme Winners 2021

 

Preliminary Class Winner - Maggie Wu, piano, student of Betty Ro

  • Honourable Mention

  • Adrian (Yin)Yu, piano, student of Patricia Bryson

  • Ella Jo MacNeil, violin, student of Karen Langille

 

Junior Class Winner - Youran (Stephanie) Qin, for violin and piano! Student of Myonghae Yoon (violin) and Julie Post (piano)

  • Honourable Mention

  • Ena Yoon, violin, student of Karen Langille

  • Lorena Yang, piano, student of Betty Ro

  • Echan Yoon, piano, student of Betty Ro

 

Intermediate Class Winner - Ena Yoon, piano, student of Betty Ro

  • Honourable Mention

  • Eldon MacDonald, piano, student of Susan Diepeveen

  • Elizabeth Noh, flute, student of Jennifer Publicover

 

Senior Class Winner - Kaelin George-Wegner, voice, student of Jennifer Farrell

  • Honourable Mention

  • Lydia MacDonald, violin, student of Gillian Smith

  • Sean Sneddon, violin, student of Celeste Jankowski

  • Indi Tisoy-Morales, violin, student of Karen Langille

  • Alex Yang, violin, student of Leonardo Perez

  • Natalia Comeau, piano, student of Lynn Stodola

  • Jacob Lee, piano, student of Natalia Pavlovskaia

  • Xinghao Li, piano, student of Diana Torbert

  • Shiang Liu, piano, student of Betty Ro

  • Jenny Chen, piano, student of Lynn Stodola

 

Advanced Class Winner - Devin Huang, piano, student of Lynn Stodola

Anchor 4

NSRMTA Scholarship Competition 2023 Winners

NSRMTA Scholarship Competition Winners 2023
 
Preliminary Winner – Xiao Lin Zheng
Honourable Mention –   Lesi Xing
                                       Claire Chang
 
Junior Winner – Amelia McNally
Honourable Mention – Ruby McCormack
 
Intermediate Winner – Ryan Tang
Honourable Mention – Shuning Zhang
                                    Jesstine Suewirotjanakun
 
Senior Winner – Stephanie Qin
Honourable Mention – Noam Koubi
 
Advanced Winner - Alex Yang
Honourable Mention - Shanti Sivarulrasa
                                    Devin Huang
                                    Lucy Zhang

Anchor 5

NSRMTA Student Composer Competition 2017 Winners

Student Composer Competition

2017 Winners
Preparatory Level 8 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument

1st Eli BenceWhale's water Playground -Jo Skinner

2nd Naeem KellyDown by the Beach House - Skippy Mardon

3rd Anjelia Rao Pita Bread - Skippy Mardon

Preparatory Level 8 years and under
Class 2 - Composition for voice

1st Jackson Smith My Sleepy Pal - Kathy Andrew

2nd Deborah Beach My Hamster - Kathy Andrew

3rd Wyatt Bengert My Loose Tooth - Kathy Andrew

HM Luke Ellis My Family - Kathy Andrew

HM William Barro Ralph My Cat Ferris Acts Like a Dog - Kathy Andrew

HM Ella MacLean Jorga - Kathy Andrew

HM Willow Constantine It's Doomsday - Kathy Andrew

HM Jackson Swan Pokemon Plays with Friends - Kathy Andrew

HM Gillis Martinnon Fishing - Kathy Andrew

HM Olivia McCarthy The Owl - Pamela Freeman-Gilbert

Category A - 11 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument

1stDaniel SneddonThe Woodwind octet, No. 2 -Lorna Wanzel

3rd Ocean SmithMy Floor Routine - Michelle Cook

HM Alia Henge Lovely Childhood l - Skippy Mardon

HM Djef ThompsonClockwork - Julie Post

HM Olivia ChaputWater Cycle - Jo Skinner

HM Gabrielle StewartA Bird in a Shubie - Lorna Wanzel

Category A - 11 years and under
Class 2 - Composition for voice

1st Daniel Sneddon The Bay of Fundy Wale, Op. 5 - Lorna Wanzel

Category B - 15 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument

1st Sean Sneddon Allegro in D Major, Op. 13, No. 1 - Lorna Wanzel

2nd Sascha Steenbeck Counting the Stars - Julie Post

3rd Helen Gow Classic Mitosis (or Raindrops) - Jo Skinner

HM Alejandro Nanni Spooky Jazz - Jo Skinner

Category B - 15 years and under
Class 2 - Composition for voice

1st Madelyn Nielsen Unoriginally in Love - Pamela Freeman-Gilbertt

2nd Kirin Rhadakrishen Kat Karnival - Skippy Mardon

Category D - Open

1st Owen Maitzen Woodside Wimsey - Simon D Docking

 

Also Congratulations to the National Winners from Nova Scotia - All the Nation Winners are listed on pages 15-16 of the September 2017 issue of The Canadian Music Teacher magazine.

Those from Nova Scotia are:

  • Class P2 - Jackson Smith - 2nd Place

  • Class A2 - Daniel Sneddon - 2nd Place

  • Class B1 - Sean Sneddon - Honourable Mention

  • Class B2 - Madelyn Nielsen - 2nd Place

  • Class D - Owen Maitzen - 2nd Place

Anchor 6

NSRMTA Student Composer Competition 2018 Winners

Student Composer Competition

2018 Winners

Preparatory Level 8 years and under

Class 1 - Composition for solo instrument

1st Arthur MacAdams Ringing Church Bells - Rebekah Maxner

2nd Anjelia Rao Sushi - Skippy Mardon

3rd Piper Morrison Windy Forest Day - Kathy Andrew

3rd Juan Sebastian Duarte Happy Little Tree - Jennifer King

Preparatory Level 8 years and under

Class 2 - Composition for voice

1st Gillis MacKinnon Going Camping - Kathy Andrew

2nd Willow Constantine - My Happy Place - Kathy Andrew

2nd Jackson Smith Sunny-Side Up - Kathy Andrew

3rd Jackson Swan Snow Cave - Kathy Andrew

3rd Addison Ellis Winter Fun - Kathy Andrew

Category A - 11 years and under

Class 1 - Composition for solo instrument

1st Clara Maxner The Waterfall - Rebekah Maxner

3rd Naeem Kelly No Way - Skippy Mardon

Category A - 11 years and under

Class 2 - Composition for voice

1st Deborah Beach Thunder - Kathy Andrew

3rd William Barro Ralph Good vs. Evil - Kathy Andrew

3rd Luke Ellis Hockey - Kathy Andrew

Category B - 15 years and under

Class 1 - Composition for solo instrument

1st Ilan Mendel Emergence - Shien Hamza

2nd Djef Thompson The Hidden Staircase - Julie Post

3rd Marashana Mendel Hopscotch - Rebekah Maxner

HM Sabrina Smith The Dancer - Pamela Freeman-Gilbert

Category C - 19 years and under

1st Brenna Smith The Duel - Pamela Freeman-Gilbertt

2nd Samaran Rhadakrishan Dew - Skippy Mardon

 

Also Congratulations to the National Winners from Nova Scotia - All the Nation Winners are listed on pages 22 - 23 of the September 2018 issue of The Canadian Music Teacher magazine.

Those from Nova Scotia are:

  • Class P2 - Gillis MacKinnon - 2nd Place

  • Class A2 - Deborah Beach - 2nd Place

  • Class B1 - Ilan Mendel - 1st Place

  • Helen Dahlstrom Award - Ilan Mendel

Anchor 7

NSRMTA Student Composer Competition 2019 Winners

Student Composer Competition
2019 Winners


For the complete list with Honourable Mention - click here
 
Preparatory Level 8 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument
1st Anjelia Rao Waves - Skippy Mardon
2nd ALucas Tang Predator - Lorna Wanzel
3rd Olivia Kane Tazzy Jazzy - Michelle Cooke
3rd Mateo Wilson Running Ninjas - Laura Marriott


Preparatory Level 8 years and under
Class 2 - Composition for voice
1st Addison Ellis Echo in the Cave - Kathy Andrew
2nd Maddos Swinerner Basketball - Kathy Andrew
2nd Cameron Babstock Ninja Gorillas - Kathy Andrew


Category A - 11 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument
1st Alex Yang Impromptu in A Major "Sunrays" - Lorna Wanzel
2nd Pia Lacvesta Shipwreck - Laura Marriott
2nd Alex Yang 2-Part Invention, d minor - Lorna Wanzel
2nd Alex Yang Aurora (For Harp) - Lorna Wanzel
2nd Alex Yang Fantasy for Harp and Violin (with Piano) - Lorna Wanzel
2nd Alex Yang Stave Testers (four pianos, eight hands) - Lorna Wanzel
3rd Deborah Beach Clumsy Little Elephant - Kathy Andrews
3rd Angus Sircom-Brown White and Black - Marilyn Manzer
3rd Clara Maxner Rainbow's End - Rebekah Mazner


Category A - 11 years and under
Class 2 - Composition for voice
1st Isla KeysIsla Keys - Lorna Wanzel
2nd Molly Sneddon Snow Op. 1 - Lorna Wanzel


Category B - 15 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument
1st Sean Sneddon Sonatina in A-Flat M, Op. 65, No. 1 - Lorna Wanzel
2nd Rubi Persaud When Spring Comes - Laura Marriott
2nd Mariasha Mendel Rainy Day - Rebekah Maxner
3rd Sam BlackButterfly Framer - Laura Marriott
3rd Mary GibsonWalk in the Woods - Laura Marriott
3rd Djef Thompson Echo - Julie Post


Category B - 15 years and under
Class 2 - Composition for voice
1st Tessa Sneddon Books - Lorna Wanzel

Category C - 19 years and under
1st Lauren Brennan Whispers in the Moonlight - Laura Marriott
2nd Bridget Gillespie Celtic Jig - Laura Marriott


Category D - Open
1st Owen Maitzen Memory Lane - Simon Docking
2nd Owen Maitzen Soundbites - Simon Docking

Anchor 8

NSRMTA Student Composer Competition 2020 Winners

Student Composer Competition

2020 Winners

 

Preparatory Level 8 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument

1st Anjelia Rao Sneaky - Skippy Mardon

2nd Eva Montoya Someone is Playing - Laura Marriott

3rd Allie Botten Allie and the Funny Sled - Laura Marriott

3rd Coleman Whalen Santa is stuck - Laura Marriott

Preparatory Level 8 years and under
Class 2 - Composition for voice

2nd Nehemiah Skeete Snow Much Fun! - Emma Skeete

2nd Malachi Skeete Win that Game! - Emma Skeete

Category A - 11 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument

1st Alfred Lai The Summer Breeze - Shahien Hamza

2nd Arthur MacAdams Head in the Clouds - Rebekah Maxner

2nd Clara Maxner The Woods - Elizabeth Sitcom

3rd Pia Lacuesta Finding the Unknown - Laura Marriott

3rd Alfred Lai Sleep - Shahien Hamza

3rd Sunny Day Chelsey Jones Che - Skippy Mardon

Category B - 15 years and under
Class 1 - Composition for solo instrument

1st Sean Sneddon Scherzo in D Minor - Lorna Wanzel

2nd Devin Huang String Quartet No. 1 in C Maj - Lorna Wanzel

2nd Adrian JiangMars Walk - Shahien Hamza

3rd James Jakeman All's Well that Ends well - Laura Marriott

3rd Seamus Sullivan Frozen Spirits - Lorna Wanzel

3rd Maxen Morrison Rhapsody for a String Orchestra - Lorna Wanzel

3rd Sabrina Smith The Gallop - Pamela Gilbert

Category C - 19 years and under

1st Mowbray Baghin April Shower - Rebekah Maxner

2nd Lydia Maksym Introspection - Ellen Gibling

2nd Rachel Hubbard The Sailor - Laura Marriott

3rd Evan West Organic - Jennifer King

3rd Indi Tisoy Trio for Flute, Clarinet and Bassoon - Lorna Wanzel

Category D - Open

1st Yichao (Ricky) Yang Little Nocturne - Christine Mader

bottom of page